Boeing B-17G Flying Fortress 42-107202 „Belle of the Brawl“ – Pomník v Duchcově

Dne 24. 8. 1944 mezi 7.25 hodin až 7.40 hodin odstartovala spolu s dalšími  B  –  17 ze základny Knettishall v jižní Anglii B-17G-DL  42 – 107202 „Belle of the Brawl“. Osádka měla 9 členů.

První pilot a velitel letounu poručík Charles W. Edwards, druhý pilot poručík David A. Harman , navigátor poručík Robert M. Gray, bombometčík poručík Donald E. Maxon, radista technický seržant Winfried E. Manship, palubní technik a střelec v horní věži starší seržant James R. Watson, střelec ve spodní věži seržant Donald L. Drago, pravý boční střelec starší seržant David Donald  Dovis, zadní střelec desátník Virgil Barnes. Desátý člen osádky palubní střelec a technický seržant W. Rivera se nálet nezúčastnil. V tu chvíli ještě nevěděl, jak velké štěstí v ten den měl.

Osa náletu vedla přes Severní moře, 10.50 hodin Bremerhaven, 12.05 jižně od Berlína, 12.30 hodin změna směru na chemičku v Záluží / Sudetenländische  Treibstoffwerke  AG – výroba benzinu /.

Po zařazení do bojové formace přelétaly bombardéry Libkovice směrem na Záluží.

Ve 12.46 hodin „Belle of the Brawl“ dostala zásah z protiletadlové baterie 88 mm děl, umístěných právě u Libkovic. Zásah směroval do motoru č. 4 na pravé straně letounu, část křídla se odlomila a „Belle of the Brawl“ začala padat. Jen díky dovednosti velitele Charlese Wallace (Chuck) Edwardse se přece jen podařilo 4 členům posádky vyskočit.

„Belle of the Brawl“ plná bomb a benzinu dopadla v areálu dolu Alexander na strojovnu, kterou ze dvou třetin zničila exploze palivových nádrží / cca 5.400 kg benzinu /.

Po havárii se seběhli k  B-17G-DL zaměstnanci dolu pod vedením naddůlního pana Urbanského a začali hasit. V tu chvíli vybuchly bomby v pumovnici / 9,5 t. Bomb /.

Při explozi bylo 13 zaměstnanců těžce popáleno, z toho 11 zaměstnanců v nemocnici Duchcov zemřelo. Výbuch zničil těžní věž, uvěznil horníky a obyvatele Hrdlovky, kteří se před náletem v šachtě schovali. Museli přejít 5 km pod těžní věž Nelson VIII a tam vyfárat.

Důl Alexander hořel a 4 padáky se snášely k zemi. Tři členové posádky – druhý pilot D. Harman, navigátor R. M. Gray a bombometčík D. E. Maxon dopadli u lesa mezi Osekem a Hrdlovkou. Čtvrtý člen osádky palubní technik J. R. Watson dopadl do ovocného sadu za Riegrovým hostincem v Hrdlovce. Všechny 4 piloty zajala německá domobrana / Volksturm / a členové SA. Po výslechu v Duchcově byli odvezeni do zajateckého tábora Barth, Stalag Luft IV v Gross Tychow.

Chceme vyjádřit velké poděkování za spolupráci a předaným materiálům panu Jaroslavovi Hrehovi příznivci vojenské historie z Prahy, bez kterého by tato část nebyla úplná. Snad i touto cestou se bude opakovaně připomínat historická událost, tak jak si přál jeho otec pan Jozef Hreha nezapomeň na kluky z Výtržnické krásky“.

Stalag Luft 4, Gross Tychow (americanairmuseum)

B-17G-DL 42 – 107202 „Belle of the Brawl“

Trosky strojovny dolu Alexander

Důl Alexander s poškozenou těžní věží

Pomník v Duchcově 2016

Edwards Crew

C. W. Edwards

B-17G Flying Fortress 42-107202 „Belle of the Brawl“

B-17G Flying Fortress 42-107202 „Belle of the Brawl“

B-17G Flying Fortress 42-107202 „Belle of the Brawl“